regulamin V edycji konkursu
"mikrofon dla ciebie"

§ 1. Organizator konkursu.
Studio Buffo Sp. z o.o. – Studio Piosenki „Metro”
§ 2. Uczestnicy.
-
W konkursie mogą brać udział:
a. uczniowie Studia Piosenki Metro (zwanego w dalszej części regulaminu – SPM);
b. nowi uczniowie SPM, którzy zapiszą się na zajęcia Studia Piosenki „Metro” w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2025r z deklaracją uczestnictwa w zajęciach minimum do końca roku szkolnego, tj. do końca czerwca 2025r;
c. osoby uczestniczące w aktywnościach wakacyjnych organizowanych przez SPM:
i w niezależnym od konkursu, pełnopłatnym uczestnictwie w warsztatach Studia Artystycznego Metro (uczniowie SPM mają gwarancję rezerwacji miejsc), na zasadach dodatkowej listy „Metro Express” określonych w dalszej części Regulaminu (osoby te muszą być uczniami SPM);
ii w warsztatach organizowanych przez lokalne placówki SPM (każdego turnusu oddzielenie) na zasadach dodatkowej listy „Metro Express” określonych w dalszej części Regulaminu (osoby te nie muszą być uczniami SPM).
2. W konkursie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla uczestników.
§ 3. Zgłoszenie i uczestnictwo w konkursie.
-
Eliminacje do konkursu odbywają się na poziomie lokalnych placówek SPM.
-
lokalne eliminacje odbywać się mogą w formach:
a. lokalnego konkursu zorganizowanego w placówce SPM,
b. decyzji prowadzącego pedagoga na podstawie osiąganych wyników w nauce.
-
Zgodnie z zasadami funkcjonowania (określonymi innymi dokumentami), każda placówka SPM posiada ograniczoną liczbę miejsc dla uczestników konkursu zależną m.in. od wielkości (liczebności) placówki.
-
Zgłoszenie uczestnika do ćwierćfinału konkursu następuje poprzez przesłanie przez placówkę SPM filmu z nagraniem konkursowym ucznia do centrali SPM na adres edukacja@studiobuffo.com.pl.
-
Zgłoszenia do konkursu dokonują pedagodzy SPM, którzy odpowiadają za przygotowanie ucznia wyznaczonego do udziału w konkursie, wybór utworu oraz odpowiedni standard techniczny i jakościowy nagrania[1].
-
Warunkiem koniecznym dla uczestnictwa w konkursie jest wybór utworu polskojęzycznego.
-
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od dnia ogłoszenia jego rozpoczęcia do 28 kwietnia 2025r włącznie. Należy pamiętać, że wcześniejsze przesłanie nagrania zwiększa szansę na zdobycie większej liczby „udostępnień” internautów (patrz pkt.III i IV par.6 Regulaminu).
-
Do konkursu można zgłosić tylko jeden utwór jednego uczestnika[2].
§ 4. Sposób dokonywania i przesyłania nagrań
-
Akompaniament zapewnia sobie uczestnik konkursu z pomocą pedagoga SPM chyba, że w zasobach SPM znajduje się taki akompaniament.
-
Nagrań można dokonać w całości, tj. śpiew razem z akompaniamentem i wizją. Wskazane jest jednak, aby nagrywać sam wokal z wizją - synchronicznie z akompaniamentem słyszanym przez uczestnika w słuchawkach, a później dodać (zmiksować) akompaniament. W zgłoszeniu można przesłać oddzielenie nagranie, tj. film z samym wokalem i oddzielnie akompaniament do zmiksowania w centrali. Nagrań utworów, których akompaniamenty znajdują się w bibliotece SPM[3] należy dokonywać wyłącznie taką techniką (nagrywania samego wokalu z akompaniamentem słyszanym przez wykonawcę w słuchawkach).
-
NIEDOZWOLONE JEST NAGRYWANIE UTWORÓW Z PLAYBACKIEM, tj. nagranie oddzielnie dźwięku, a później dogrywanie wizji. Wizja i dźwięk (wokal) muszą być nagrywane razem na tzw. „100%”. NIEDOZWOLONE JEST UŻYWANIE JAKIEJKOLWIEK OBRÓBKI NAGRYWANEGO WOKALU (używanie „autotune”, kompresora, itp.). Jedyne dozwolone ingerencje w nagranie to ew. poprawa barwy (equalizacja) dodanie pogłosu. Nagrania dokonane z wyżej opisaną niedozwoloną obróbką ZOSTANĄ AUTOMATYCZNIE ODRZUCONE.
-
Zgodnie zapisami pkt. 3 niniejszego paragrafu organizator sugeruje realizowanie nagrań za pomocą smartfonów. W przypadku dokonania nagrania w studio nagraniowym i możliwych wątpliwościach dotyczących użycia technik obróbki dźwięku dla rozstrzygnięcia wątpliwości konieczne będzie dokonanie i przesłanie jednocześnie z nagraniem ze studia nagrania dokonanego smartfonem dla obiektywnego porównania ścieżki dźwiękowej.
-
Nagrań można dokonywać w dowolnym formacie wideo z rozdzielczością nagrania 1920x1080 (FHD). Wskazany jest format .mp4 lub .mov. Układ nagrania POZIOMY. Na nagraniu powinna być widoczna cała postać lub postać od głowy do pasa (nie sama twarz / głowa) lub tzw. kadr „amerykański”. Uczestnik wykonuje utwór w pozycji stojącej. Należy zadbać o wystarczające oświetlenie, zwrócić uwagę na światła mogące zakłócać nagrania (np. światło świecące w stronę obiektywu – lampa, okno), ostrość, otoczenie, tło, hałasy, itp. W miarę możliwości nagrań należy dokonywać w pomieszczeniu, w którym nie ma pogłosu.
-
W przypadku oddzielnego przysyłania akompaniamentów, powinny mieć one format .mp3 lub .wav.
-
Każda placówka, pedagog i uczestnik konkursu dokonują nagrań wg. swoich możliwości technicznych ze wskazaniem jak w pkt. 4 niniejszego paragrafu. Organizator zaleca umiar przy tworzeniu nagrań ze względu na mogące powstać zbędne koszty, a przede wszystkim na to, że najważniejsze są umiejętności ucznia, a nie sama jakość techniczna nagrania. Atrakcyjność techniczna i jakość techniczna nagrania nie wpływa na oceny jury. Jurorzy oceniają wyłącznie umiejętności wokalne i artystyczne uczestnika. Z szacunku dla publiczności należy jednak dokonać wszelkiej staranności podczas procesu nagrywania.
-
Nagrania zakwalifikowane do konkursu zatytułowane (W NAZWIE PLIKU) imieniem, nazwiskiem, wiekiem, tytułem utworu i nazwą miejscowości w której uczestnik uczęszcza na zajęcia, pedagodzy SPM przesyłają za pomocą platformy WeTransfer do centrali SPM na adres edukacja@studiobuffo.com.pl celem uzupełnienia nagrań akompaniamentem (patrz ust.2 niniejszego punktu), danymi uczestnika, logo konkursu oraz nadania uczestnikowi kolejnego numeru konkursowego.
-
Po otrzymaniu uzupełnionego nagrania z centrali SPM administrator strony umieszcza nagranie na stronie Facebook (zwany dalej – FB) lokalnej placówki, z której pochodzi uczestnik wraz z własnym komentarzem. Gotowe nagrania dostępne są dla placówek w systemie głosowania na platformie Google Drive.
§ 5. Grupy i kategorie konkursowe.
Grupy konkursowe mają największe znaczenie i wpływ na wyniki przede wszystkim na ćwierćfinałowym etapie konkursu. W późniejszych jego etapach podział na grupy nie istnieje.
Uczestnicy konkursu podzieleni są na dwie grupy wiekowe:
-
grupa młodsza - do 12 roku życia włącznie,
-
grupa starsza - powyżej 12 roku życia.
§ 6. Ćwierćfinał.
I. Jurorami ćwierćfinału konkursu są:
-
wszyscy pedagodzy placówek SPM – po jednym głosie na każdą placówkę;
-
internauci, którzy głosują poprzez udostępnienie nagrania uczestnika.
II. Głosowania jurorów-pedagogów.
-
Jurorzy oceniają uczestników w skali punktowej od 1 do 10 wg zasad określonych niniejszym Regulaminem.
-
Wszyscy jurorzy mają obowiązek oceniać wszystkich uczestników z wyłączeniem uczestników zgłoszonych ze swojej, macierzystej placówki SPM. System głosowania uniemożliwia oddanie głosu na własnego ucznia.
-
Głosowanie jest tajne[4]. Punktacja konkursowa nie będzie dostępna, widoczna ani publikowana do czasu zakończenia ćwierćfinału (patrz ust. 8 niniejszego punktu). Po zakończeniu ćwierćfinału (ust. 7 niniejszego punktu – termin ostatniego głosowania) wszystkie placówki otrzymają wgląd do punktacji konkursowej, a punktacja osób awansujących do półfinału zostanie podana w treści filmu – rankingu konkursowym, który zostanie opublikowany 3 i 4.05.2025r.
-
Punktacja każdego uczestnika wyliczana jest jako średnia sumy oddanych przez głosów.
-
Maksymalna ocena, jaką może otrzymać uczestnik konkursu to 10,00 pkt.
-
Absencja lub brak głosu, któregokolwiek z jurorów nie unieważnia głosowania.
-
Kolejne tury głosowań obywają się w każdy czwartek. Podczas trwania konkursu wszyscy pedagodzy SPM umieszczają w systemie głosowania[5] punktację nagrań opublikowanych w bieżącym tygodniu do każdego kolejnego CZWARTKU rozpoczynając od 27.02.2025r (w przypadku braku zgłoszeń do tego terminu – odpowiednio od terminu kolejnego czwartku). Ostatnim terminem głosowania w ćwierćfinale jest 30.04.2025r (ŚRODA). Data ostatecznych terminów oddawania głosów na każde nagranie znajduje się w systemie głosownia. Oddanie lub zmiana punktacji po terminie danej tury głosowań NIE JEST MOŻLIWA[6].
-
Fragmenty nagrań osób nominowanych do półfinału wg. aktualnej (bieżącej, tj. uzupełnianej głosowaniami oddawanymi w kolejnych turach głosowań) punktacji będą publikowane na stronie głównej FB SPM w każdą sobotę podczas trwania ćwierćfinału konkursu od 1.03.2025r (pod warunkiem napłynięcia nagrań uczestników), w kolejności losowej[7].
III Głosowania internautów.
-
Internauci głosują na swoich faworytów poprzez udostępnienie nagrania uczestnika z fanpage’a FB placówki SPM z jego nagraniem. Zadaniem uczestników konkursu jest zdobycie jak największej liczby udostępnień[8].
-
Pedagodzy SPM umieszczają i aktualizują w systemie głosowania liczbę udostępnień nagrań uczniów danej placówki SPM w każdy CZWARTEK rozpoczynając od 27.02.2025r (w przypadku braku zgłoszeń do tego terminu – odpowiednio od terminu kolejnego czwartku). Ostatnia aktualizacja liczby udostępnień może zostać wprowadzona do 30.04.2025r. (ŚRODA) do godz. 12:00. Po tym terminie aktualizacja nie będzie możliwa.
-
Głosowanie internautów kończy się dn. 29.04.2025r o godz. 23:59. Wszystkie udostępnienia zdobyte po tym terminie nie będą uwzględniane w rankingu.
-
Ranking głosowania internautów powstaje na podstawie bezwzględnej liczby udostępnień zdobytych przez każdego uczestnika konkursu.
-
Ranking pierwszych 10 uczestników z największą liczbą „udostępnień” będzie publikowany na stronie głównej FB SPM w każdą niedzielę podczas trwania ćwierćfinału konkursu od 2.03.2025r (pod warunkiem napłynięcia nowych nagrań od uczestników).
IV Awanse do półfinału.
-
Z grupy starszej awansuje do półfinału 14 osób z najwyższą punktacją wg głosowań jurorów – pedagogów oraz 2 osoby z największą liczbą udostępnień w głosowaniu internautów. Łącznie z grupy starszej awansuje 16 osób.
-
Z grupy młodszej awansuje do półfinału 14 osób z najwyższą punktacją wg głosowań jurorów – pedagogów oraz 2 osoby z największą liczbą udostępnień w głosowaniu internautów. Łącznie z grupy młodszej awansuje 16 osób.
§ 7 Półfinał.
Jury półfinału - jury pracujące pod kierownictwem Janusza Józefowicza w składzie:
Janusz Józefowicz – przewodniczący jury
Janusz Stokłosa – członek jury
Mariola Napieralska – członek jury
Janusz Jacek Burzyński – członek jury
-
Półfinał konkursu odbędzie się w siedzibie teatru Studio Buffo w Warszawie dn. 25.05.2025r o godz. 12:00.
-
W półfinale konkursu biorą udział wszyscy (32) laureaci ćwierćfinału.
-
Utworem wykonywany przez uczestnika w półfinale (jak i całym konkursie) musi być utwór polskojęzyczny.
-
Uczestnicy półfinału wybierają utwór do wykonaniu konkursowego wspólnie z pedagogami SPM (może to być inny utwór niż wykonywany w ćwierćfinale).
-
Zgłoszenia wykonywanych utworów oraz uzgodnienia ws. akompaniamentu muszą zostać dokonane przez odpowiedzialnego pedagoga SPM z organizatorem najpóźniej do
dn. 11.05.2025r. -
Jury wybiera 5 laureatów półfinału łącznie ze wszystkich grup wiekowych i kategorii.
-
Wyniki wraz z reportażem z półfinału opublikowane będą na FB.
-
Poza nominacją do finału nagrodą w półfinale jest bezpłatne uczestnictwo (z wyłączeniem kosztów dojazdu) w 10 dniowych warsztatach wokalnych Studia Artystycznego Metro. Orientacyjny termin odbywania się tegorocznych warsztatów I turnus 29.06-11.07.2025r (uczestnicy młodsi), II turnus 27.07.2025-8.08.2025 (uczestnicy starsi[9].
Na zakończenie warsztatów Studia Artystycznego Metro jego uczestnicy (w tym laureaci półfinału) wystąpią na koncercie podsumowującym, organizowanym dla rodziców / opiekunów, który odbędzie się w Hali Widowiskowo – Sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem.
Reportaże z pracy podczas warsztatów oraz fragmenty występu dla rodziców / opiekunów podsumowującego warsztaty będą publikowane na FB.
Nieco starsi uczestnicy niezainteresowani pobytem na warsztatach mogą liczyć na vouchery do teatru, a w zależności od przebiegu konkursu organizator nie wyklucza „nagród – niespodzianek”.
§ 8 Dodatkowa lista uczestników „Metro Express”.
-
Do konkursu z listy „Metro Express” mogą przystąpić uczestnicy wymienieni w pkt.1c par.2 Regulaminu.
-
W przypadku każdej aktywności wakacyjnej SPM oraz zgłoszeniu chęci uczestnictwa w konkursie przez jej uczestników, kierownictwo danej aktywności wyłoni z kadry opiekunów - pedagogów jury, które nominuje po jednej osobie z każdej aktywności do półfinału konkursu. W przypadku zgłoszenia chęci udziału w konkursie przez jedną osobę, osoba ta otrzymuje w sposób automatyczny nominację (bez potrzeby powołania i decyzji jury).
-
Nagrania do listy „Metro Express” mogą być wysyłane do centrali SPM od 1.07.2025r do 21.08.2025r włącznie odpowiednio przez pedagogów SPM zgodnie z zasadami określonymi niniejszym Regulaminem.
-
Nagrania przesłane z listy „Metro Express” będą ocenione przez to samo jury, jak w przypadku półfinału. Z listy „Metro Express” jury wyłoni 3 dodatkowych półfinalistów. Wyniki zostaną opublikowanie na FB 27.08.2025r.
-
Nagrania z listy „Metro Express” nie będą uczestniczyły w głosowaniu internautów, ale będą publikowane na FB placówek SPM.
§ 9 Finał.
Nagrodami w finale są:
STATUETKA KONKURSU „MIKROFON DLA CIEBIE”
oraz
WSPÓLNY WYSTĘP WSZYSTKICH FINALISTÓW Z GWIAZDAMI TEATRU STUDIO BUFFO.
Jury finału - jury pod kierownictwem Janusza Józefowicza.
-
Spośród 5 półfinalistów biorących udział w warsztatach Studia Artystycznego Metro na podstawie oceny wyników ich pracy oraz spośród 3 półfinalistów wyłonionych z listy „Metro Express” na podstawie przesłanych nagrań (łącznie 8 uczestników) jury wyłoni 5 ścisłych finalistów konkursu.
-
Lista pięciu finalistów zostanie ogłoszona na FB SPM dnia 31.08.2025r[10].
-
Ostateczne wyniki IV edycji konkursu „Mikrofon dla Ciebie” zostaną ogłoszone podczas spektaklu, w którym wystąpią finaliści.
-
Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę konkursu „Mikrofon dla Ciebie”.
-
Wyniki konkursu oraz reportaż z występu oraz wręczenia nagród zostanie opublikowany na FB.
Wszelkiej pomocy i wyjaśnień dotyczących konkursu i jego regulaminu udzielają pedagodzy lokalnych placówek Studia Piosenki „Metro”.
Organizator konkursu „Mikrofon dla Ciebie”🎤
[1] Patrz par. 4.
[2] W przypadku odrzucenia nagrania przez centralę możliwe jest przesłanie kolejnego, poprawionego nagrania tego samego lub innego utworu.
[3] Informacji n/t biblioteki udzielają pedagodzy SPM
[4] Utajnienie głosowania ma na celu kolejne ulepszenie naszego systemu poprzez uniknięcie jakiegokolwiek „tendencyjnego” głosowania jurorów widzących ranking punktowy w trakcie trwania konkursu.
[5] Elektroniczna forma głosowania.
[6] System blokuje możliwość oddawanie i zmianę punktacji po określonym terminie. Zasada ta obowiązuje ze względu na stabilność oceny. Ocena jury opublikowana w danym tygodniu nie może i nie będzie ulegać zmianie po kolejnych głosowaniach.
[7] Ze względu na głosy oddawane w kolejnych turach głosowań lista osób nominowanych może ulegać zmianom. Z powodu utajnienia głosowań kolejność nagrań będzie losowa.
[8] W dobrze rozumianym interesie uczestnika jest nie tworzenie „nieuczciwych” udostępnień za pomocą tworzonych w tym celu „martwych” kont na FB. Organizator nie ma niestety możliwości weryfikacji takich praktyk, ale w przypadkach ewidentnych nieuczciwości należy liczyć się z dyskwalifikacją uczestnika.
[9] W momencie powstawania Regulaminu tegoroczne warsztaty są w trakcie organizacji w związku z tym termin i miejsce może ulec zmianie. Obecnie planowanym miejscem warsztatów jest Miętne k. Garwolina.
[10] W przypadku opóźnienia głosowań lub publikacji wyników, opóźnienie takie może wynikać wyłącznie z troski o rzetelność i sprawiedliwość oceniania uczestników konkursu.